O produkcie
Wiskoza bambusowa - właściwości
Bambus jest najszybciej rosnącą rośliną na świecie. Niektóre odmiany mogą urosnąć dziennie od 1 do 2 metrów lub aż 18 metrów w ciągu 90 dni. Jest to tania w uprawie roślina, do wzrostu nie potrzebuje wspomagania chemicznego (w przeciwieństwie do podatnej na choroby bawełny).
Wykorzystuje się go m.in. do produkcji papieru, w budownictwie, meblarstwie, do produkcji żywności i paszy dla zwierząt. Co ciekawe - wytrzymałość tyczek bambusowych na naciąganie jest większa od stali. W tropikalnych regionach wiejskich z bambusów wykonuje się praktycznie wszystko.
Jak wygląda produkcja wiskozy bambusowej?
W dużym uproszczeniu: łodygi bambusa są miażdżone, mielone, a następnie rozpuszczane.
Z powstałej masy celulozowej formuje się cienkie nici, z których powstaje tkanina zwana wiskozą bambusową. Tak więc jest to materiał powstały z naturalnego surowca.
Zalety tkaniny bambusowej
-
Jest to tkanina o właściwościach termoregulacyjnych dzięki mikrootworom ułatwiającym przepływ powietrza. Dobrze wyrównuje różnice temperatur, zapewniając komfort noszenia. Bambus oddycha, ogrzewa i chłodzi. Dzięki mikrostrukturze naturalne włókno bambusowe przy wysokiej temperaturze powietrza pozostaje o 2-3 stopnie chłodniejsze niż bawełna, natomiast w chłodnych warunkach przyjemnie ogrzewa. Ta sama mikrostruktura włókna zapewnia też wysoką przewiewność materiału.
-
Tkanina bambusowa posiada właściwości higroskopijne, czyli chłonie wodę i jest pod tym względem znacznie bardziej efektywna niż choćby bawełna (ma 3-4 razy większą chłonność od bawełny). Włókno bambusowe wchłania i odparowuje pot w ten sposób, że nie wysusza skóry. Dzięki temu utrudnia rozwój bakterii i grzybów, które lubią wilgotne i ciepłe środowisko.
-
W bambusie występuje składnik zwany „Bamboo Kun“, posiadający naturalne właściwości antybakteryjne i bakteriostatyczne, które chronią roślinę przed bakteriami i pleśnią. Właściwości te posiada również tkanina bambusowa.
Tkaniny bambusowe są szczególnie cenione za wysoki komfort użytkowania.
Są przyjemne w dotyku, gładkie i odpowiednie dla delikatnej skóry. Nie powodują uczuleń i sprzyjają łagodzeniu podrażnień. Świetnie nadają się też dla alergików!
Właściwości wiskozy bambusowej z dodatkiem alg morskich
Właściwości bambusa takie jak: hipoalergiczność, antygrzybiczność i higroskopijność,
w duecie z regeneracyjnymi właściwościami alg morskich tworzą tkaninę o unikatowych benefitach. Sproszkowane algi, które są dodawane do tkaniny w procesie przetwarzania na przędzę zostały specjalnie przefiltrowane, by zachować korzystne właściwości.
Algi morskie pomagają leczyć podrażnienia i stany zapalne skóry, działają kojąco na skórę
i zmniejszają zaczerwienienia, poprawiają gładkość skóry i pomagają usuwać toksyny
z organizmu. Algi morskie znane są ze swych właściwości regeneracyjnych, a w połączeniu z tkaniną bambusową, powstaje produkt o delikatnej, niezwykle miękkiej w dotyku i trwałej fakturze.
Bardzo ważną zaletą noszenia produktów wykonanych z tkaniny algowej jest również to, że poprawiają samopoczucie. Niekiedy włókno to jest nawet nazywane „włóknem dobrego samopoczucia”
Pielęgnacja wyrobów wykonanych w 100 % z wiskozy bambusowej oraz z domieszką alg morskich (seacell).
Aby cieszyć się długi czas wysoką jakością wyrobów wykonanych w 100 % z wiskozy bambusowej oraz zawierających w swym składzie algi morskie (seacell), należy przestrzegać kilku zasad.
Zalecane jest:
-
pranie w pralce, jedynie w trybie prania ręcznego lub w trybie delikatnego prania, przy niepełnym załadowaniu bębna, najlepiej w specjalnym woreczku do prania (lub zwykłej poszewce bawełnianej);
-
pranie w temperaturze 30 stopni lub w zimnej wodzie z odwirowaniem poniżej 800 obrotów;
-
używanie do prania preparatów do tkanin delikatnych;
-
prasowanie w średniej temperaturze.
Nie należy:
-
prać ręcznie, ponieważ mechaniczne pocieranie sprawia, że tkanina szybciej się niszczy
i pilinguje, czyli mechaci; -
używać zmiękczaczy do tkanin, wybielaczy, odplamiaczy;
-
czyścić chemicznie;
-
suszyć w suszarce bębnowej.
Tkanina z domieszką alg morskich ma tendencje do mechacenia się, które występuje po pierwszym procesie prania. Można je usunąć przy użyciu golarki do ubrań. Efekt ten nie powinien pojawić się przy kolejnym praniu.
Niech się obłędnie nosi!